Numer Karty
Uczelni Erasmusa (EUC):

84209-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1

 

Kod Uczelni Erasmusa:

PL RZESZOW03

 

Typ EUC:
ROZSZERZONA (na lata  2007 - 2013)

Relacje z wyjazdów

Z Erasmusem poznasz świat!

  

 1.  Amadeusz Miąsik - student kierunku Fizjoterapia, wyjechał na praktyki zawodowe do Arrecife Gran Hotel*****, (Hiszpania)


Z pewnością pobyt na stypendium Erasmus bardzo otwiera oczy i możliwości na świat. Poznajesz wielu nowych ludzi, uczysz się i poznajesz nowe miejsca pracy, gdzie kiedyś można później pracować. A co najważniejsze sporo doświadczenia można zdobyć oraz wiele rzeczy zobaczyć, których nie wiadomo czy mielibyśmy możliwość kiedykolwiek takie miejsca zobaczyć.
Na pewno będę aplikować ponownie na kolejny program Erasmus+, ponieważ jest to świetny program i wiele niezapomnianych chwil i wiele zebranego doświadczenia i myślę, że będzie to bardzo pomocne przy składaniu aplikacji o pracę w różnych miejscach nie tylko w Polsce.Chciałbym wszystkich bardzo serdecznie zachęcić do walczenia o ten program bo daje on bardzo wiele. Nie tylko w formie zdobywanego doświadczenia w zawodzie ale również doświadczania wielu nowych ciekawych miejsc oraz spotykania się i poznawania nowych ludzi. Warto korzystać i walczyć bo to wspaniała możliwość na rozwój.

 

  

 1. Aneta Rzeszutek - studentka kierunku Ekonomia, wyjechała na praktyki zawodowe do firmy MM Barcoding (Wielka Brytania)

 

Mam na imię Aneta i odbyłam trzymiesięczny staż w dziale łańcucha dostaw angielskiej firmy MM Barcoding , której siedziba znajduje się w St Helens, Merseyside. Firma ta głównie zajmuje się sprzedażą i naprawą nowych, jak i używanych skanerów kodów kreskowych, drukarek oraz innych urządzeń POS.

Do moich obowiązków należały przede wszystkim: negocjacje z dostawcami z kraju i zagranicy; kontakt mailowy i telefoniczny z klientami, wyszukiwanie cen produktów; tworzenie dokumentów w programie SageLine50; zakup, odbiór i wysyłka produktów; optymalizacja czasu dostawy oraz raportowanie zaległych zamówień na spotkaniach z Managerem działu finansowego.

Aby poznać kulturę i sposób życia Anglików, wieczorami, po pracy często wychodziłam z innymi stażystami do tradycyjnych angielskich barów i pubów. Natomiast weekendy poświęcaliśmy na podróże. Odwiedziłam Londyn, kilka razy Liverpool oraz Manchester, miejsca bardzo ciekawe do których naprawdę warto się wybrać. Udało mi się też pojechać na angielską plażę w Crosby. Największe wrażenie jednak zrobił na mnie Edynburgh, miasto piękne i zadbane.

Staż z Erasmusa pozwolił mi zobaczyć jak wygląda kierunek, który studiuję od praktycznej strony. Myślę, że taki doświadczenie będzie mile wdziane w oczach przyszłego pracodawcy. Dzięki temu, że firma w której odbywałam staż chętnie przyjmowała stażystów z całej Europy poznałam wiele osób, z którymi jestem w stałym kontakcie. Chęć spotkania się ponownie jest motywacją do podróży po Europie, a przez to rozwijanie swojej wiedzy na temat odwiedzanych państw i kultur.

Wyjazd na staż z Erasmusa był jedną z najlepszych decyzji jakie podjęłam w życiu dlatego gorąco polecam go każdemu, kto marzy o takiej przygodzie!

 

 

 1.  Larysa Krechkovska - studentka kierunku Turystyka i rekreacja, wyjechała do firmy H-Top Hotels (Hiszpania)

Moje praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus odbywałam w hotelu H-Top „Royal Star” należącym do sieci hoteli H-Top Hotels Group. Hotel znajduje się na wybrzeżu Costa Brava.

Podczas praktyk zawodowych miałam okazję poznać specyfikę pracy w hotelu. Do moich obowiązków należało między innymi przygotowanie miejsca pracy, dbanie o zaplecze a przede wszystkim pomoc gościom odwiedzającym hotel.

Praktykanci realizujący praktyki zawodowe w H-Top Hotels mogli liczyć na bezpłatne zakwaterowanie co zdecydowanie ułatwiło mi organizację całego wyjazdu, ponieważ nie musiałam szukać mieszkania samodzielnie. Wyżywienie również było zapewnione przez hotel w związku z czym nie ponosiłam zbyt dużych wydatków.

Podczas jednego z dni wolnych wybrałam się na wycieczkę do Barcelony, możliwy był również wyjazd do Tordery, gdzie znajduje się Castell Medival.

Realizacja praktyki zawodowej za granicą ma duży wpływ na doświadczenie zawodowe. Umożliwia nam poznanie specyfiki pracy w zagranicznych, międzynarodowych firmach. Jest to także bardzo ważny wpis do CV, który w przyszłości z pewnością pomoże w znalezieniu pracy.

 

 

 1. Anastasiia Sydorko - studentka kierunku Ekonomia wyjechała do firmy Webmetrics (Hiszpania):

Swój staż odbywałam w młodej, prężnie rozwijającej się firmie Webmetrics, działającej w innowacyjnej

branży e-marketing i funkcjonującej głównie na rynkach Europy i Ameryki Południowej. Firma Webmetrics znajduje się w parku technologicznym w Paternie, około 30 minut autobusem od centrum Walencji.

Firma zawsze realizuje dużo projektów i dlatego chętnie przyjmuje praktykantów z Hiszpanii oraz innych

krajów. Realizowaliśmy sporo projektów, więc miałam dużo zadań, część z stanowiły zadania cykliczne, którymi zajmowałam się przez cały okres praktyk, inne pojawiały się na bieżąco. Zadań było zdecydowanie więcej niż czasu do ich wykonania, każda minuta w pracy była rozplanowana przez starszych kolegów. Musiałam też sporządzać dużo raportów dziennych i tygodniowych o postępach realizowania zadań. Każde zadanie miało swoje wyznaczone mierniki, które musiałam osiągać codziennie niezależnie od czynników zewnętrznych.

Od samego początku stażu na tworzyłam „treści” do publikacji internetowych i wiadomości w sieciach

społecznościowych na profilach firmy i jej klientów. Kontaktowałam się z czasopismami internetowymi, blogerami oraz uczelniami z różnych krajów Europy w celu nawiązania współpracy. Nauczyłam się obsługiwać narzędzia do oceny i zarządzania aktywnością w Internecie. Zarządzałam platformami społecznościowymi i tworzyłam bazy potencjalnych klientów.

Jeśli chodzi o czas wolny, to Walencja, jak i Hiszpania , ma wiele do zaoferowania. Po pierwsze, lato jest

czasem „fiesty” – różnorodnych festiwali, które odbywają się prawie co tydzień. Parady, saluty, korrida, bieganie z bykami, walki z wykorzystaniem pomarańczy lub pomidorów, festiwale muzyczne, piramidy z ludzi, festiwale uliczne, święta wina, ogniska – na wybrzeżu południowo-wschodnim, jak i w regionie Walencji, jest tego zdecydowanie z nadmiarem.

Cieszę się, że zdecydowałam się na ten wyjazd. Na pewno była to o wiele lepsza alternatywa niż zwykła

praca wakacyjna. Ponadto udało mi się pogodzić praktykę z podróżowaniem, zaczęłam też samodzielnie uczyć się języka hiszpańskiego.

Dla mnie letnia przygoda z ERASMUSem była bogatym doświadczeniem pod wieloma względami. Gdybym

mogła podróżować w czasie i ponownie decydować o wyjeździe – pojechałabym jeszcze raz!

 

 1. Beata Adamczyk - studentka kierunku Ekonomia wyjechała do firmy Webmetrics (Hiszpania):

"Swoje 3 - miesięczne praktyki w ramach programu Erasmus odbyłam w firmie Webmetrics w hiszpańskiej Valencii. Przedsiębiorstwo to zajmuje się szeroko pojętym marketingiem online tzn. tworzy kampanie marketingowe online przy użyciu social media (Facebook, Twitter, Pinterest), prowadzi blogi dla swoich klientów, na zlecenia kontrahentów przeprowadza również badania marketingowe z wykorzystaniem Internetu.
    Przed wyjazdem na stypendium obowiązkowo trzeba posiadać EKUZ oraz ubezpieczenie NNW, polecam kartę EURO 26, która oprócz ubezpieczenia daje także możliwość korzystania
z przeróżnych zniżek (koszt około 80 zł). Jeśli chodzi o środek transportu, ja wybrałam polskie linie lotnicze LOT. 
Ze znalezieniem mieszkania w Valencii nie ma najmniejszego problemu, ponieważ jest to miasto typowo studenckie. Ogłoszenia o wolnych pokojach są umieszczane praktycznie na każdym słupie i gablocie informacyjnej. Średni koszt za wynajem pokoju dla jednej osoby to około 150 euro + rachunki za media. Dostęp do Internetu zazwyczaj jest darmowy. Na początku pobytu płaci się kaucję w wysokości miesięcznego czynszu, która jest zaliczana na poczet ostatniego miesiąca pobytu. Mieszkania są wielopokojowe, w pełni umeblowane i wyposażone.

Praktyki z Erasmusem, szczególnie w Hiszpani to niepowtarzalna przygoda, która na zawsze pozostaje w pamięci
i sercu, a wspomnienia z niej dają siłę do podejmowania nowych wyzwań, jeszcze bardziej ekscytujacych."

 

 1. Katarzyna Rolek - studentka kierunku Ekonomia wyjechała do firmy Webmetrics (Hiszpania):

"Zdecydowałam się na praktykę Erasmus głównie z powodu możliwości zdobycia międzynarodowego doświadczenia zawodowego, ale również z powodu chęci poprawy znajomości języków obcych i możliwości poznania nowej kultury. Na kraj praktyk wybrałam Hiszpanię – głównie ze względów kulturowych oraz językowych.

Firma, w której odbywałam praktyki, zajmuje się marketingiem online. Praktyki trwały 3 miesiące, podczas których poznałam metody przeprowadzania kampanii marketingowych w social media, wykorzystywania Internetu i portali społecznościowych do celów marketingowych, pomagałam w przeprowadzaniu badań marketingowych.

Ponieważ moje praktyki trwały od początku lipca do końca września mogłam cieszyć się w pełni gorącym hiszpańskim latem. Oczywiście, plaża nie jest jedynym miejscem gdzie warto się udać;) Walencja obfituje w liczne zabytki oraz ciekawe miejsca godne obejrzenia.

Wyjazd na praktykę Erasmusa to niewątpliwie cenne doświadczenie, zarówno zawodowe, jak i kulturowe. Praktyka w zagranicznej firmie może nam pomóc w znalezieniu pracy, szkolimy języki obce, poznajemy obce kultury, z pewnością poleciałabym praktykę Erasmus każdemu studentowi"

 

 1. Beata Soja - studentka kierunku Ekonomia wyjechała do firmy Alfaelettronica we Włoszech:

"Na temat firmy Alfaelettronica,  w której odbywałam moje praktyki, mogę powiedzieć same pozytywne rzeczy. Większość kadry to młode osoby, z którymi współpraca była prawdziwą przyjemnością. Wszyscy byli dla mnie serdeczni i ich stosunek do mnie pozwolił mi szybko „oswoić się”. Przyjemnym zaskoczeniem było dla mnie ich podejście do praktykanta, od razu powierzono mi odpowiedzialne zadania. Jeśli chodzi o język, ja porozumiewałam się w języku włoskim, ale w firmie każdy zna angielski. Ponieważ firma jest zainteresowana wejściem ze swoimi produktami na rynek polski, moim głównym zadaniem było zebranie wszelkich informacji,  niezbędnych do zbadania opłacalności eksportu oraz oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Badanie konkurencji, poszukiwanie klientów i wiele innych ciekawych czynności wypełniało mój pobyt w firmie. Dzięki kooperatywnemu sposobowi pracy i chęci pomocy ze strony pracowników udało mi się pomyślnie zrealizować program moich praktyk." Więcej...

 

 

 1. Miłosz Podleśny - student na kierunku Informatyka i Ekonometria odbył swoją praktykę zagraniczną w firmie TENZO Steel Products and Services:

"Firma, w której odbywałem moją praktykę, nazywa się TENZO. Firma ta jest największym Stalowym Centrum Serwisowym w Europie Środkowej (...) Na pozór dziwnym może się wydawać, co ja, jako informatyk/programista mogłem tam robić, lecz odpowiedź jest bardzo prosta! W obecnych czasach żaden biznes, a zwłaszcza międzynarodowy nie może funkcjonować z powodzeniem bez dobrego zaplecza informatycznego. Tym właśnie się zajmowałem – ulepszaniem istniejących w firmie rozwiązań informatycznych oraz wdrażaniem nowych. Jestem bardzo zadowolony z mojego pobytu tam gdyż miałem możliwość zetknąć się z informatyką w „biznesie”. Co przez to rozumiem? A mianowicie to, że moim i moich kolegów z działu zadaniem było by sprzęt i oprogramowanie informatyczne jak najlepiej służyło pracownikom firmy w komunikacji między sobą, z klientami czy też dostawcami." Więcej...

 

 

 1. Mateusz Esing - student na kierunku Europeistyka spędził staż zagraniczny na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech:

"Miejsce gdzie spędziłem trzy miesiące pracując jako stażysta, jest jednostką lokalnego uniwersytetu. (...) Atmosfera w pracy była niezwykle przyjemna, wszyscy członkowie zespołu pracującego  mówili po angielsku, dzięki czemu nie miałem najmniejszych problemów z komunikacją. Pracodawca zapewnił mi elastyczne godziny pracy, co było znaczącym udogodnieniem, jeśli chodzi o kwestie organizacji pracy i życia prywatnego. Oprócz tego pracodawca zapewnił mi własne biurko oraz komputer z dostępem do Internetu w klimatyzowanym pokoju, co zwłaszcza w sierpniu robiło różnice ;)" Więcej...
 

 

 1. Damian Pieniążek – student kierunku Europeistyka wyjechał do firmy ASBIT Service & Produkte GmbH w Niemczech. Damian tak opisuje swoją przygodę z Programem Erasmus:

"Od pierwszych dni w firmie branży  chemicznej  ASBIT, znajdującej się niedaleko Lipska miałem okazję wykazać się w środowisku i  na poziomie międzynarodowym. Dostałem to, czego dokładnie oczekiwałem, a nawet więcej. Pozytywnie zaskoczyło  mnie podejście do praktykanta w firmie. Zawsze mogłem liczyć na pomoc, szczególnie przy projektach, które niosły ze sobą znaczną odpowiedzialność, a nad którymi pracowałem sam. Spodobał mi się kooperatywny, życzliwy styl pracy w przedsiębiorstwie dzięki  czemu praktyka okazała się bardzo produktywna. Wiele się nauczyłem zarówno  pod kątem biznesowych jak i językowym co również nie jest  do przecenienia. Sposób pracy, szacunek do siebie nawzajem to elementy które szczególnie miło zapamiętałem i myślę, że z powodzeniem będę mógł wykorzystać w przyszłości. Dni  mijały szybko, a ja miałem do  dyspozycji wszystko  czego potrzebowałem, żeby zrealizować bardzo różnorodne zadania, które zostały mi zlecone. Każdy kto miał okazję  studiować, odbywać staż czy praktykę zagraniczną twierdzi, że warto wykorzystać szansę. Nie będę inny. Warto jechać, żeby przekonać się na własnej skórze. Tego  typu wyjazdy  to korzyści pod każdym względem: umiejętności językowych, doświadczenia, poznawanie innej kultury, ludzi etc. Po prostu zbieranie wspomnień i doświadczeń, które można z pożytkiem wykorzystać w przyszłości. Czas studiów jest  ku temu chyba najlepszą okazją.” 

  

 

 1. Joanna Rozner - studentka Ekonomii, odbywała praktyki zagraniczne w firmie REHA Group Automotive GmbH & Co. KG (Niemcy). Pani Joanna tak opisuje swoją przygodę z Programem Erasmus:

"(...) W związku z tym, że firma REHA posiada swoją filię w Polsce, zajmowałam się przede wszystkim badaniem i analizą konkurencji na polskim rynku, sporządzeniem planu komunikacyjnego, dostosowanego do potrzeb tego rynku oraz tłumaczeniem korespondencji z języka polskiego na język niemiecki. Oprócz tego brałam udział w przygotowaniach do targów i imprez wystawienniczych na terenie Niemiec. Wspierałam również dział Informatyczny we wdrażaniu nowego systemu telefonicznego do już istniejącej sieci komputerowej oraz pomagałam w obsłudze klientów. Wszystkie prace prowadziłam w oparciu o nowoczesny system ERP (SAGE Office-Line). (…) Zachęcam zatem wszystkich do odbycia praktyki w ramach Programu Erasmus LLP. Taki wyjazd pozwala nie tylko na bardzo dobre opanowanie języka i zdobycie doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim uczy samodzielności i zaradności.”

 

 

 1. Katarzyna Warchoł, studentka Ekonomii, odbyła 3-miesięczny staż we Włoszech w Euroculturze. Tak wspomina swój pobyt we włoskiej Vicenzie:

"Wyjazd na 3-miesięczny staż w ramach Erasmusa do Vicenzy uważam za jedną z najlepszych decyzji, jakie podjęłam w życiu. Dzięki niemu poznałam wielu ciekawych ludzi, z którymi mam nadzieję dalej utrzymywać kontakt, poza tym pracując w międzynarodowym towarzystwie podszkoliłam angielski i włoski a mieszkając z Włoszką miałam okazję obcować na co dzień z kulturą i kuchnią włoską. Ponieważ nie był to mój pierwszy dłuższy wyjazd za granicę, zdawałam sobie sprawę, że przygodom i wakacyjnej atmosferze będzie towarzyszyć tęsknota za rodziną i pozostawionymi w kraju znajomymi. Na szczęście w tym samym mieście staż odbywały również Asia i Kasia z mojej uczelni. Każdą wolną chwilę przeznaczałyśmy na zwiedzanie  całego regionu Reneto - zachwyciła nas Wenecja, Verona, Padwa, jezioro Garda i oczywiście niezapomniane wypady nad morze…  Po 3- miesięcznym pobycie byłyśmy również rozpoznawane przez wszystkich sprzedawców w odzieżowych sklepach („efekt Saldi”) i kawiarniach w Vicenzy. Pobyt tam minął nam bardzo szybko i choć każda z nas wyjeżdżała zostawiając z żalem coś innego, jedno jest pewne- na pewno wszystkim będzie nam brakować włoskiej pogody i pysznego jedzenia! (...) Wyjazd polecam każdemu, teraz z perspektywy 2 tygodni od powrotu mam już ochotę na kolejny.

 

 

 1. Joanna Śmigla, studentka Ekonomii, spędziła 3 miesiące na praktykach w firmie Palladio Sviluppo srl we Włoszech:

"Podczas pobytu we Włoszech zawarłyśmy wiele znajomości, zarówno w pracy jak i poza nią, co umożliwiło nam doskonalenie języka włoskiego tak aby móc w miarę płynnie porozumiewać się z mieszkańcami miasta. Biorąc pod uwagę to, że przed wyjazdem moja znajomość języka włoskiego była na poziomie zerowym, mogę śmiało stwierdzić, że po 3 miesiącach jestem w stanie poprowadzić płynną dyskusje po włosku na wiele różnych tematów. Przy okazji praktyk miałyśmy również okazje w wolnych chwilach, których nam nie brakowało, zwiedzić wiele ciekawych zakątków PÓŁNOCNYCH WŁOCH, co sprawiło że pobyt na praktykach był jeszcze ciekawszy. Podsumowując: praktyki uważam za bardzo udane i śmiało mogę polecić taki wyjazd innym studentom."

 

 

 1. Katarzyna Szczepanik była na praktyce w Università degli Studi di Padova (Włochy). Tak wspomina swoja przygodę z Erasmusem:

"(...) Do moich zadań podczas praktyk należała promocja radia uniwersyteckiego pośród innych stacji radiowych, uczestnictwo w spotkaniach i kampaniach promocyjnych, przygotowywanie artykułów na temat audycji radiowych amerykańskiego Planetary Radio, organizowanie zajęć zagranicznym studentom,…pracę w radiu wspominam bardzo dobrze, stale mam wrażenie, że mam coś jeszcze do zrobienia, gdybym mogła decydować o czasie trwania praktyk, zdecydowałabym się na co najmniej 6 miesięcy."
 

 

Bohdan Hryniak

  

 Bohdan Hryniak

 

Gulziya Baidaliyeva

 

Gulziya Baidaliyeva

 

Amadeusz Miąsik

 

Amadeusz Miąsik

 

Alitsiia Vozniak

 

Alitsiia Vozniak

 

 

Aneta Rzeszutek

 

Aneta Rzeszutek

 

 

 Beata Adamczyk

 

Beata Soja

 

 

Miłosz Podleśny

(czwarty od lewej)

 

 

Damian Pieniążek

 

 

Joanna Rozner

 

Strona internetowa współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus LLP.

Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Projekt strony: Mariusz Hanus i Paweł Król; Redaktor naczelny i administrator: Marta Sikorska-Rokita